Vědecký pracovník do laboratoří oddělení geochemie
Zaměstnavatel
Zaměstnavatel: Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i.
Popis zaměstnavatele:
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i. je vědecké pracoviště zaměřené na studium struktury a vlastností hornin a horninového prostředí. Dále se zabývá výzkumem skel, technické keramiky, kompozitů a biomateriálů, jejich vlastnostmi i aplikačním potenciálem a technologickými otázkami zpracování anorganických i organických odpadů. Výzkumná činnost je organizována v sedmi vědeckých odděleních. Hlavní cíle výzkumné činnosti jsou: (a) získávání, zpracování a šíření vědeckých poznatků, vydávání vědeckých publikací, národní a mezinárodní spolupráce s vysokými školami a dalšími vědeckými institucemi a soukromými společnostmi prostřednictvím společných projektů a smluv o spolupráci(b) výuka na vysokých školách a příprava mladých vědeckých pracovníků prostřednictvím doktorských a postdoktorských programů(c) správa a provozování výzkumných infrastruktur a pořádání vědeckých setkání, konferencí, seminářů na národní a mezinárodní úrovni. Více se o Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. a jeho předchůdcích dočtete v publikaci Věda pod Rokoskou - Dějiny Ústavu struktury a mechaniky hornin AVČR a jeho předchůdců.
Parametry
Typ: Pracovní poměr
Kategorie: Věda a výzkum
Počet hodin za týden: 40/20
Místo výkonu práce: Praha
Odměna:
Termín uzávěrky: 14. 3. 2025
Zveřejněno: 18. 2. 2025
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR výběrové řízení na pozici Vědecký pracovník do laboratoří oddělení geochemie.
Oddělení geochemie se zabývá výzkumem složení, struktury a vlastností hornin a odvozených materiálů metodami povrchové chemie, geochemie a petrologie. Studuje minerální složení, procesy vzniku a kumulace organické hmoty v horninách, charakterizuje biologické zdroje a paleoprostředí. Analyzuje produkty nedokonalého spalování a zkoumá migraci toxických prvků v souvislosti s kontaminací prostředí. Věnuje se problematice sorpce oxidu uhličitého a metanu v porézních přírodních a umělých materiálech v závislosti na jejich vlastnostech, a vyvíjí nové mikromesoporézní uhlíkové materiály jako adsorbenty pro CO2.
Popis nabízené pozice
Výzkum geologických a příbuzných materiálů se zaměřením na analýzu pomocí metody ICP-OES a s využitím dalších analytických a fyzikálních technik
Pracovní zařazení:
- postdoktorand /postdoc / junior researcher
- doktorand / Ph.D. student
Požadujeme:
- Vzdělání v některém z přírodovědných oborů (chemie, geochemie, geologie)
- Titul Ph.D. (či srovnatelné) nebo Ing./Mgr. s výhledem na získání doktorského titulu
- Zkušenosti s prací v laboratoři
- Schopnost rozvíjet inovativní oblasti výzkumu
- Spolehlivost, samostatnost, pečlivost, motivovanost a zájem o vědu
- Znalost angličtiny slovem i písmem na úrovni B2 nebo lepší
- Zkušenosti s psaním odborných publikací
Nabízíme:
- Příjemné pracovní prostředí
- Moderní přístrojové vybavení
- Zaměstnanecké výhody a bonusy
- 5 týdnů dovolené + 5 dní zdravotního volna
- Stravenkový paušál
- Možnost práce na zkrácený pracovní úvazek
- Pružnou pracovní dobu
Termín nástupu: po domluvě, v průběhu roku 2025
Přihlášku včetně příloh zasílejte do 14. 3. 2025 prostřednictvím e – mailu na adresu: havelcova@irsm.cas.cz (Mgr. Martina Havelcová, Ph.D.), případné dotazy na tel. č.: +420 266 009 283.
Jako součást své přihlášky zašlete následující dokumenty:
Strukturovaný životopis
Motivační dopis s upřesněním oblasti výzkumného zájmu
Přehled dosavadních výzkumných výsledků a publikační činnosti
Proces výběru
Příchozí přihlášky budou posouzeny výběrovou komisí a vhodní kandidáti/ky budou zváni na osobní nebo online pohovor.