Skip to main content

Studentské stáže 2025

Zaměstnavatel

Zaměstnavatel: Bezpečnostní informační služba

Popis zaměstnavatele:

Bezpečnostní informační služba je zpravodajská instituce českého státu, která působí uvnitř jeho území. Službu řídí a kontroluje vláda ČR a její fungování upravuje zákon o Bezpečnostní informační službě (č. 154/1994 Sb.).

Parametry

Typ: Stáž

Kategorie: Neuvedeno

Počet hodin za týden: 40

Místo výkonu práce: Praha

Odměna:

Termín uzávěrky: 27. 4. 2025

Zveřejněno: 10. 4. 2025

Kontakty

Kontaktní osoba: Kateřina Jelínková

Kontaktní telefon: 224 235 496

Kontaktní email: personal@bis.cz

Další kontakt:

Bezpečnostní informační služba vyhlašuje již šestý ročník populárních studentských stáží. Vybraní studenti třetích ročníků bakalářského studia a navazujících magisterských programů budou mít jedinečnou příležitost si vyzkoušet v reálném prostředí zpravodajské služby práci na úkolech, které simulují skutečnou práci zpravodajských důstojnic a důstojníků.

Jen jednou za rok otevíráme jedinečnou příležitost pro vysokoškolské studenty, kteří si chtějí na vlastní kůži vyzkoušet práci u naší zpravodajské služby.

VYHLAŠUJEME JIŽ ŠESTÝ ROČNÍK STUDENTSKÝCH STÁŽÍ U BEZPEČNOSTNÍ INFORMAČNÍ SLUŽBY

Těšíme se na Vaše přihlášky.

Stáž proběhne v termínu od 15. – 19. 09. 2025

Přihlášky je možné podávat do 27. 04. 2025

Leták ke stažení najdete zde.

Pro přihlášení a případné dotazy využijte emailovou adresu staze@bis.cz

 

Stáž bude probíhat ve všední dny 15. – 19. 09. 2025, každý všední den od 8:00 do 17:00 hod. v prostorách Bezpečnostní informační služby v Praze. Přesná lokace bude upřesněna pouze vybraným kandidátům.

  • získáte výjimečnou zkušenost stáže v reálném prostředí prestižní zpravodajské služby
  • budete se věnovat odborné – praktické  činnosti ve Vámi zvolené oblasti (kybernetické hrozby, terorismus, kontrašpionáž)
  • odbornou práci budete vykonávat pod vedením expertů BIS na zvolené téma a na závěr obdržíte zpětnou vazbu
  • získáte přehled o aktuálních bezpečnostních hrozbách a setkáte se zástupci vedení BIS
  • závěrem získáte certifikát o absolvování studentské stáže
  • nebudete potřebovat žádné pomůcky, vše potřebné budete mít k dispozici (zajištěno bude po celou dobu stáže občerstvení)
  • v případě potřeby je třeba zajistit si vlastní ubytování v Praze v období stáže

V rámci stáže nabízíme tři oblasti, ve kterých se můžete dále profilovat. Každá oblast má stanovené téma, na které zpracujete esej jako podmínku pro přihlášení. Tomuto tématu se následovně budete hlouběji věnovat i během stáže v BIS.

Kybernetické hrozby – Cyber Threat Inteligence

Stáváte se vedoucím operativního týmu, který má za úkol utajeným způsobem provést online průzkum určité kybernetické hrozby, jejíž aktéři působí z území České republiky. Vymyslete si vlastní fiktivní „cíl“, třeba i nereálný. Pokud Vás takový cíl z oblasti Cyber Threat Inteligence nenapadá, využijte fiktivní cíle navržené umělou inteligencí.

  • Dům duchů internetu – opuštěná vila v Praze, ze které nepolapitelní tvůrci zaplavují svými digitálními seancemi internetové diskuze.
  • Penzion U Medvěda – nenápadný horský penzion v Krkonoších, ve kterém podle místních zvěstí sídlí gang zaměřený na odposlech satelitní komunikace.
  • Klášter svatého Exploita – bývalý církevní objekt v Brně, ve kterém komunita AI inženýrů věřících v „digitální osvícení“ trénuje umělou inteligenci, schopnou prolomit veškeré vládní a vojenské cíle a zveřejnit jejich data na internetu.
  • Serverovna na statku – zdánlivě opuštění farma na Vysočině, pod jejímž hlavním stavení se nachází improvizované datacentrum. Panuje podezření, že jde o hlavní centrum APT skupiny BambooRanchers.

Pro váš „fiktivní“ cíl, který jste si stanovili, se zamyslete, jakými reálně dostupnými nástroji a informačními zdroji získáte co nejvíce zajímavých technických poznatků o digitální stopě, IT infrastruktuře, nebo informace související s kybernetickým a fyzickým zabezpečením daného objektu.

Vaši rozvahu a vymyšlený pracovní postup sepište v libovolné formě tak, abyste mohli svým podřízeným rozdělit úkoly (např. formou „checklistu“ nebo strukturovaných poznámek). Můžete přidat příklady, jak se Vámi identifikované nástroje a zdroje používají, a jaké výsledky je možné získat.

Odevzdejte:

  1. Popis zvoleného fiktivního cíle a proč je podle Vás hrozbou pro bezpečnostní zájmy ČR
  2. Strukturovaný plán činností pro provedení online průzkumu

 

Terorismus

  • Riziko teroristické činnosti řízené Íránem na území Evropy v kontextu aktuální vyhrocené situace v islámském světě.

Popište vnitřní i vnější radikalizační faktory v prostředí české muslimské komunity, které jsou spojené s izraelsko – palestinským konfliktem, a které by mohly významně ovlivnit její doposud umírněný charakter.

  • Rizika radikalizace české muslimské komunity v souvislosti s aktuální situací v Pásmu Gazy.

Írán se snaží získat pozici hegemona regionu. Svůj vliv šíří i prostřednictvím spřízněných skupin. Jeho úhlavním nepřítelem jsou USA a Stát Izrael. Své nepřátele se Írán nezdráhá likvidovat i na území Evropy. Zamyslete se nad tím, zda vyhrocená situace v islámském světě, demonstrovaná např. izraelsko-palestinským konfliktem, by mohla „přetéci“ přispěním Íránu v podobě teroristických aktivit do Evropy.

 

Kontrašpionáž

  • Ruští nelegálové ve 21. století (příslušníci ruských zpravodajských služeb dlouhodobě působící v zahraničí pod neoficiálním krytím)

Zamyslete se,  zda-li se něčím liší nelegálové SVR od nelegálů GRU? Jaké úkoly mají plnit a na jaké země se soustředí? Jaké shodné rysy mívají legendy ruských nelegálů? Vyplatí se ruským zpravodajským službám investovat do podobných programů?

  • Osoby odsouzené v evropských zemích za posledních 5 let za trestné činy v souvislosti se spoluprací s cizí mocí (špionáž, vlastizrada, ohrožení utajované informace)

Uveďte kolik osob je na území vybraných evropských států za tyto trestné činy ročně trestně stíháno? Kolik je odsouzeno? Jaké jsou jim udělovány tresty? Zamyslete se, co mají státy s velkým počtem trestních stíhání za vyjmenované trestné činy společného? Co mají společného státy, které nemají žádná trestná stíhání za vyjmenované trestné činy?