Skip to main content

Online doučování žáků s odlišným mateřským jazykem

Zaměstnavatel

Zaměstnavatel: Sdružení pro integraci a migraci

Popis zaměstnavatele:

SIMI je lidskoprávní nezisková organizace hájící práva cizinců v České republice. Poskytujeme bezplatné právní, sociální a psychosociální poradenství cizincům žijícím na území České republiky. Jako nástupnická organizace Poradny pro uprchlíky poskytujeme poradenství od roku 1992. Za dobu našeho fungování využilo služby minimálně 40 000 migrantů. Také pracujeme s širokou veřejností s cílem rozvíjet toleranci, potírat xenofobii a rasismus. Pracovníci SIMI vystupují v médiích, účastní se diskusí, seminářů a konferencí, zároveň přednášejí na základních, středních a vysokých školách po celé České republice.

Parametry

Typ: Dobrovolnická příležitost

Kategorie: Děti a mládež

Počet hodin za týden: 2 až 4

Místo výkonu práce: Online

Termín uzávěrky: 16. 12. 2024

Zveřejněno: 21. 3. 2024

Vhodné pro středoškoláky? ano

Kontakt

Pokud máte zájem o tuto nabídku, kontaktujte nás

    Jméno a příjmení*

    E-mail*

    Telefon*

    Učíme se spolu – program online doučování žáků s odlišným mateřským jazykem

    Na dopady distanční výuky během pandemie Covid-19 na žáky s OMJ Sdružení pro integraci a migraci reagovalo vytvořením programu online doučování, ve kterém se role lektorů zhostili dobrovolníci. Cílem bylo propojit děti s někým, kdo by jim pomáhal s adaptací na distanční výuku a zároveň rozvíjel jejich dovednosti v češtině. Tento cíl se s koncem protipandemických opatření pozměnil, ale základní myšlenka zůstala stejná – poskytovat individuální podporu formou online doučování žákům, kteří neovládají češtinu v takové míře, která by jim umožnila se plně integrovat ve školním prostředí.

    Doučování se soustředí na žáky s OMJ navštěvující základní školu a mající problémy ve výuce kvůli nedostatečné znalosti češtiny či kvůli kulturním rozdílům. Doučujeme žáky napříč ročníky a s velmi různorodými jazykovými dovednostmi. Jejich znalost češtiny často neodpovídá délce jejich pobytu v ČR nebo jejich věku. Přestože doučujeme i děti s prakticky nulovou znalostí češtiny, snažíme se primárně cílit na žáky na úrovni A2 a vyšší. Řada žáků se potýká i s dalšími problémy, nad rámec potřeby rozvíjení jazykových dovedností, které je třeba brát během doučování v potaz a respektovat.

    Koho hledáme?

    Online doučování žáků s OMJ je vhodné pro všechny dobrovolníky, kteří mají zájem podpořit SIMI formou přímé individuální práce s klienty, ale mají omezené možnosti zapojení. Online doučování umožňuje jejich zapojení z pohodlí domova. Od dobrovolníků v tomto ohledu vyžadujeme následující:

    • zodpovědný, vstřícný a trpělivý přístup

    • schopnost se učit

    • možnost stabilního připojení k internetu a technické vybavení pro provozování online hovorů

    • základní dovednosti s prací e-mailem a alespoň jedním nástrojem pro provozování online hovorů (Google Meet, Skype, MS Teams aj.)

    • časové možnosti nejméně 2 hodiny týdně po dobu minimálně 4 měsíců

    Podmínkou zapojení nejsou, ale v rámci doučování mohou být nápomocné následující dovednosti:

    • zkušenost s prací s dětmi, s doučování a/nebo s výukou

    • znalost alespoň jednoho jiného jazyka, než češtiny

    Náplň dobrovolnické činnosti:

    • dobrovolník se 1-3 krát týdně (dle svých časových možností) spojí s žákem prostřednictvím online hovoru,  průměrná hodina trvá v rozmezí 35-50 minut

    • dobrovolník se s žákem zaměří na probírání předem domluvené látky – ať je již domluvenou látkou přímo český jazyk či nikoliv, doučování se vždy zároveň snaží o rozvíjení komunikačních dovedností v češtině a slovní zásoby žáků

    • dobrovolník se snaží žákovi pomoci lépe se zorientovat v chodu výuky a v prostředí české školy – obecně vzato jsou dobrovolníci při doučování pro žáky spíše než v pozici lektorů v pozici “online buddies”

    Co nabízíme?

    • smysluplnou a podnětnou práci v zázemí etablované neziskové organizace

    • neformální aktivity v komunitě podobně smýšlejících lidí

    • možnost svou činností podpořit pozitivní změnu ve společnosti

    • další vzdělávání díky nabídce školení a workshopů

    • potvrzení o absolvování dobrovolnictví

    • možnost aktivně se zapojit do pořádání komunitních akcí

    • získání hodnotných zkušeností a praxe v oblasti vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem